Powiat

Informacje ogólne
Gospodarka
Ekologia
Historia
Turystyka i agroturystyka
Kultura
Sport i rekreacja

Władze powiatu

Rada Powiatu
Zarząd Powiatu

Starostwo Powiatowe

Lokalizacja
Wydziały Starostwa
Formularze

Gminy Powiatu

Sokółka
Dąbrowa Białostocka
Janów
Korycin
Krynki
Kuźnica
Nowy Dwór
Sidra
Suchowola
Szudziałowo

Ekologia

Przyroda

     O atrakcyjności przyrodniczej powiatu sokólskiego decydują przed wszystkim unikatowe w skali kraju walory przyrodniczo-geograficzne oraz położenie wśród licznych kompleksów leśnych i bagiennych dolin rzek.
     Zasoby wodne powiatu sokólskiego stanowią wody powierzchniowe i podziemne. Na terenie powiatu znajduje się łącznie 429,67 km rzek i kanałów. Z tego 376,52 km znajdują się zlewni rzeki Wisły, a pozostałe 53,15 km należy do działu wodnego rzeki Niemen. Do najdłuższych rzek w obrębie powiatu należą m.in.: Sidra o długości 36,62 km, Słoja o długości 28,7 km, Sokołda o długości 28,59 km oraz Łosośna o długości 23,32 km.
     Na terenie powiatu sokólskiego nie ma naturalnych zbiorników wód stojących, zastępuje je 11 zbiorników sztucznych zajmując obszar 72,63 ha.
     Lasy są elementem przyrodniczym mającym istotny wpływ na stan środowiska naturalnego. Lasy i grunty leśne na terenie powiatu sokólskiego zajmują powierzchnię 50 120 ha, co stanowi ok. 24% ogólnej powierzchni powiatu.
     Gospodarka leśna na terenie lasów państwowych prowadzona jest w oparciu o inwentaryzację i plany urządzeniowe poszczególnych nadleśnictw zatwierdzone przez Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, natomiast gospodarka leśna w lasach prywatnych prowadzona jest w oparciu o plany urządzeniowe lasów poszczególnych wsi.
     Nadzór nad gospodarką leśną w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa sprawuje wojewoda i starosta. Starosta Sokólski na podstawie zawartych porozumień i umów powierzył ten nadzór Nadleśnictwom.
     Część gmin naszego powiatu: Dąbrowa Białostocka, Sokółka, Krynki, Kuźnica, Suchowola i Szudziałowo, objęta jest „Krajowym programem zwiększenia lesistości”. Zalesienia tych terenów powinny sprzyjać powiększeniu istniejących już kompleksów leśnych oraz łączeniu mniejszych w jedną całość.
     Cennym walorem krajobrazu powiatu sokólskiego są pomniki przyrody, dość licznie występujące na terenie Powiatu Sokólskiego. Są to obiekty pojedyncze, w tym głazy narzutowe; pojedyncze drzewa, grupy drzew i aleje. Łącznie na terenie Powiatu Sokólskiego jest 70 pomników przyrody (wg stanu na dzień 1.01.2003r.) w tym:

  • pojedyncze drzewa - 41
  • grupy drzew - 6
  • aleje w sztukach - 5
  • głazy narzutowe – 18

     Rezerwaty przyrody chronią zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym ekosystemy, niektóre gatunki roślin i zwierząt, elementy przyrody nieożywionej, mającej istotną wartość ze względów naukowych, przyrodniczych, kulturowych bądź krajobrazowych. Jako takie wyłączone są one z użytkowania rolniczego. Jednocześnie są to obiekty stosunkowo małe, a więc mało atrakcyjne dla rolnictwa. Na terenie Powiatu Sokólskiego znajduje się dziewięć rezerwatów przyrody: Stare Biele, Góra Pieszczana, Międzyrzecze, Bahno w Borkach, Kozłowy Ług, Stara Dębina, Woronicza, Starodrzew Szyndzielski, Nietupa.

Informacja o stanie środowiska na terenie powiatu sokólskiego.
WIOŚ Białystok. Listopad 200
9

Edukacja ekologiczna

     Począwszy od roku 2004 Starostwo Powiatowe w Sokółce podjęło się realizacji licznych zadań z zakresu edukacji ekologicznej. Przedsięwzięcia te mają na celu nauczanie podstaw ekologicznie zrównoważonego użytkowania środowiska i sposobów jego ochrony, kształtowanie nawyków „kultury ekologicznej” oraz poczucia moralnej i obywatelskiej odpowiedzialności za ochronę naturalnych dóbr przyrody.    Edukacja ekologiczna prowadzona jest przede poprzez wszystkim poprzez konkursy ekologiczne dla dzieci i młodzieży powiatu sokólskiego. Te ostatnie cieszą się ogromnym zainteresowaniem oraz przynoszą zauważalne rezultaty poprawy stanu środowiska naturalnego powiatu.

Konkurs na „Największego czyściocha – selekcjonera powiatu sokólskiego” I edycja

     Jednym z szeregu przedsięwzięć ekologicznych Starostwa Powiatowego w Sokółce jest organizowany przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Białymstoku, konkurs na selektywną zbiórkę odpadów wśród młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych. W naszym powiecie organizowany jest on pod nazwą „Na największego czyściocha – selekcjonera powiatu sokólskiego”.
Konkurs polega na zbiórce surowców wtórnych tj.: butelek plastikowych typu PET, opakowań szklanych oraz puszek aluminiowych. W konkursie wybieramy „Największego czyściocha – selekcjonera powiatu sokólskiego”, nagradzamy także trzech najlepszych uczniów z każdej szkoły, którzy zbiorą największą ilość surowców wtórnych. Zebrane przez młodzież w konkursie surowce wtórne przekazane są do recyklingu. Rozstrzygnięcie konkursu już dwukrotnie organizowane było w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej, gdzie odbywał się festyn, w trakcie którego ogłaszaliśmy wyniki konkursu oraz wręczaliśmy nagrody laureatom.
   Konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem dzieci i młodzieży naszego powiatu i jest dowodem na zaangażowanie szkół w sprawy ochrony środowiska. Bez względu na ilość pozyskanych w trakcie trwania kolejnych edycji Konkursu surowców wtórnych przedsięwzięcie można uznać za udane.
     Mamy nadzieję, iż cyklicznie organizowany konkurs zainteresuje nie tylko biorącą w nim udział młodzież szkolną, ale także dorosłych mieszkańców powiatu koniecznością segregacji odpadów, przygotuje do właściwego ich segregowania „u źródła”, czyli we własnym domu oraz wykreuje szereg postaw godnych dalszego naśladowania.
    Podsumowanie I edycji konkursu odbyło się 18 czerwca 2004r. w miejscowości Kopna Góra, położonej na skraju dwóch powiatów: białostockiego i sokólskiego. Nagrody wręczali obecni na podsumowaniu starostowie powiatów sokólskiego i białostockiego. Najlepsi wśród zbierających zostali nagrodzeni namiotami, zestawami fotograficznymi i śpiworami oraz torbami wypełnionymi gadżetami sponsorów konkursu.
    Uczniowie z 22 szkół gimnazjalnych i podstawowych powiatu sokólskiego zebrali rekordową, jak na I edycję tego konkursu w naszym powiecie, liczbę surowców: 531 691 sztuk. Ponad 310 tys. sztuk zebrali uczniowie Szkoły Podstawowej w Krynkach, również z tej szkoły pochodził rekordzista powiatu Paweł Żmurda, który zebrał 10 990szt. surowców – z Kopnej Góry i został nagrodzony za ten wynik rowerem górskim. W konkursie najlepsze rezultaty osiągnęły szkoły z gmin Krynki, Szudziałowo oraz Nowy Dwór. Dwójka uczniów ze szkoły w Krynkach została wyróżniona prezentami w postaci walkmanów, za wyjątkowo wysokie wyniki. Oboje zebrali ponad 8 tys. sztuk surowców. Najlepsza szóstka dodatkowo została nagrodzona plecaczkami z logo jednego ze sponsorów.

           

Wśród atrakcji podsumowania na polanie było m.in. karaoke oraz malowanie twarzy. Można było upiec kiełbaskę w ognisku lub spróbować pysznego bigosu.

     Burmistrzowie i wójtowie gmin uczestniczących w konkursie wspomogli szkoły w zorganizowaniu miejsc zbiórki surowców oraz późniejszym przekazaniu surowców wtórnych do recyklingu. Dyrektorzy oraz nauczyciele szkół, dzielnie pomagali w sprawnym przeprowadzeniu konkursu i niejednokrotnie byli zaangażowani równie mocno jak młodzież szkolna.
     Swoim patronatem konkurs objął Departament Polityki Ekologicznej Ministerstwa Ochrony Środowiska. Resort ten również ufundował nagrody rekordzistom powiatu sokólskiego i białostockiego.

Konkurs na „Największego czyściocha – selekcjonera powiatu sokólskiego” II edycja

    17 czerwca 2005 roku na zielonej polanie w Kopnej Górze gm. Supraśl podsumowaliśmy II edycję Konkursu na „Największego czyściocha – selekcjonera powiatu sokólskiego”. Konkurs organizowało Starostwo Powiatowe w Sokółce – Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa oraz Starostwo Powiatowe w Białymstoku – Wydział Rolnictwa i Środowiska, przy udziale Burmistrzów i Wójtów gmin obu powiatów.
    II edycja Konkursu obejmowała zbiórkę: butelek plastikowych typu PET, opakowań szklanych tj. butelek oraz słoików, a także puszek aluminiowych. W Konkursie uczestniczyło 1017 uczniów z 23 szkół podstawowych i gimnazjalnych powiatu sokólskiego. Ogółem zebrano ok. 291 930 szt. surowców wtórnych w tym: opakowań PET – 221 504 szt., opakowań szklanych – 49 025 szt., puszek aluminiowych – 21 401 szt.
     Z każdej szkoły biorącej udział w Konkursie wybrano trzech najlepszych uczniów, wytypowanych przez szkołę, którzy zebrali największą ilość surowców wtórnych. W tym Etapie zwycięzców nagradzano za zajęcie III miejsca w szkole – plecakiem, za II miejsce – odtwarzaczem kasetowym, a za miejsce I – odtwarzaczem CD.
W tym roku Starosta Sokólski nagrodził rowerami górskimi sześciu uczniów II Edycji, którzy zebrali największą ilość surowców wśród uczestników konkursu.
    Tegoroczny „Największy czyścioch – selekcjoner powiatu sokólskiego”, którym został Kamil Januszewski z gimnazjum Zespołu Szkół w Nowym Dworze, zebrał 14 645 szt. surowców wtórnych.
    Nagrody główne za zebranie największej ilości surowców wtórnych otrzymali również:

  • Grzegorz Żmurda – Zespół Szkół w Nowym Dworze – Gimnazjum za zebranie 14 450 szt.,
  • Karina Makarewicz – Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Powstań Narodowych w Szudziałowie za zebranie 11 045 szt.,
  • Justyna Żmurda – Gimnazjum w Krynkach za zebranie 11 030 szt.,
  • Jakub Marszałek – Szkoła Podstawowa im. Elizy Orzeszkowej w Krynkach za zebranie 10 350 szt.,
  • Karolina Kuźmicka – Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Powstań Narodowych w Szudziałowie za zebranie 9 913 szt.

        

     

     Przygotowaliśmy również mnóstwo niespodzianek w postaci gadżetów Powiatu Sokólskiego: koszulek, kurtek przeciwdeszczowych, kurtek wiatrówek, parasolek, zarówno dla uczniów biorących udział w Konkursie, jak i dla dyrektorów szkół oraz koordynatorów szkolnych.
     Pogoda niezbyt nam dopisała, ale nie była w stanie zepsuć udanej zabawy na polanie pełnej atrakcji – dmuchane urządzenie rekreacyjne „kula hula”; karaoke, ognisko z kiełbaskami.
     Ogromnym zainteresowaniem cieszył się Jeep Wrangler Rubikon, którym można było przejechać się po polanie.
   Jak zwykle ogromne podziękowania należą się sponsorom Konkursu, którzy również w tym roku nas nie zawiedli. Dzięki ich pomocy uczestnicy podsumowania mogli upiec kiełbaskę przy ognisku, spróbować pysznego bigosu lub skusić się na słodkie ciasteczko bądź pączka.
   Jesteśmy przekonani, iż do wzięcia udziału w kolejnych edycjach Konkursu „Największego czyściocha – selekcjonera powiatu sokólskiego”, które odbędą się w kolejnych latach, nie trzeba szczególnie zapraszać.

Przeterminowane środki ochrony roślin w mogilniku na terenie gm. Nowy Dwór

    W lutym 2004r. Podlaski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Białymstoku wystąpieniem pokontrolnym znak: WI.6730/153 – 4/03/04 z dnia 13.02.2004r. wnioskował o wszczęcie postępowania administracyjnego w sprawie doprowadzenia do usunięcia odpadów niebezpiecznych (mieszania środków ochrony roślin z opakowaniami), zlokalizowanych w budynku na działce o nr geodezyjnym 342 (gm. Nowy Dwór), położonej w pasie kolejowym PKP. PWIOŚ dokonał kontroli w przedmiotowym obiekcie, stwierdzając iż zdeponowano w nim ok. 1 Mg przeterminowanych środków ochrony roślin, wymieszanych z opakowaniami szklanymi, papierowymi, folią. Mogilnik znajduje się w starym schronie kolejowym, w odległości około 40 metrów od zabudowań mieszkalnych oraz około 50 metrów od studni kopanej, z której korzystają mieszkańcy pobliskiego gospodarstwa.

           

     W dniu 26 marca 2004r. pracownicy Starostwa Powiatowego Sokółce wraz z pracownikami Urzędu Gminy w Nowym Dworze oraz przedstawicielem PKP S.A. Centrala Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Białymstoku dokonali oględzin przedmiotowego obiektu. Wstępnie ustalono, iż likwidacji owego dokona PKP S.A. Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Białymstoku, jako użytkownik wieczysty działki, na której znajduje się obiekt we współpracy z Starostwem Powiatowym w Sokółce, z wykorzystaniem środków z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Sokółce.
   Ze względu na rozdysponowanie środków Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Sokółce na rok 2004 oraz brak innych funduszy ustalono, iż takie środki zostaną zabezpieczone w terminie do dnia 30.06.2005r.
W dniu 28 stycznia 2005r. Rada Powiatu Sokólskiego Uchwałą Nr XXV/167/05 zatwierdziła projekt zestawienia przychodów i wydatków Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Sokółce, w którym PKP S.A. Centrala Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Białymstoku, na likwidację mogilnika we wsi Bielany gm. Nowy Dwór, jako działanie z zakresu ochrony powierzchni ziemi przeznaczono kwotę 6 tyś. zł.
    W związku z tym, że zaistniały prawne przeszkody, które nie pozwalały na przekazanie dotacji podmiotowi nie zaliczonemu do sektora finansów publicznych, a takim był PKP S.A. Centrala Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Białymstoku.
     Likwidacja mogilnika była zadaniem priorytetowym do zrealizowania w możliwie krótkim okresie czasu, zasadnym było udzielenie dotacji gminie Nowy Dwór.
Gmina Nowy Dwór wystąpiła z wnioskiem o likwidację mogilnika położonego we wsi Bielany gm. Nowy Dwór.
     W dniu 29 listopada 2005r. zawarto porozumienie powiędzy Powiatem Sokólskim, a Gminą Nowy Dwór w sprawie w formie dotacji przedsięwzięcia pod nazwą: „Usunięcie i utylizacja przeterminowanych środków ochrony roślin z mogilnika we wsi Bielany gm. Nowy Dwór”.
    Gmina Nowy Dwór zleciła wykonanie wywozu oraz utylizacji przeterminowanych środków ochrony roślin o kodzie 02 01 09 z mogilnika zlokalizowanego na terenie gminy Nowy Dwór, a także dokonania oczyszczenia obiektu Przedsiębiorstu Projektowo – Wdrożeniowemu „AWAT” Sp. z o.o. w Warszawie, posiadającemu stosowne zezwolenia oraz odpowiednie zaplecze technicze.
Likwidacji dokonano 22 listopada 2005r. sporządzając dokumentację fotograficzną.
 

       

       

    Likwidacji dokonało Przedsiębiorstwo Projektowo Wdrożeniowe „AWAT” Spółka z o.o. w Warszawie przy ul. Kaliskiego 9, potwierdzając usunięcie przeterminowanych środków ochrony roślin z bunkra położonego w miejscowości Kolonia Bielany, gm. Nowy Dwór.

Azbest

     Od 1997r. Polsce został wprowadzony zakaz produkcji, handlu oraz stosowania wyrobów zawierający azbest. Z chwilą wejścia w życie stosownych przepisów zaprzestano stosowania wyrobów zawierających azbest, pozostał jednak problem bezpiecznej eksploatacji wyrobów zawierających ten surowiec i ich bezpiecznego oraz zgodnego z przepisami usuwania.
     W maju 2002r. przyjęto „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski”, który zakłada 30 okres realizacji, wymagającego ogromnych nakładów finansowych zadania, jakim jest usunięcie dużych ilości wyrobów zawierających azbest z terenu całej Polski.
     W chwili obecnej istnieje 28 aktów prawnych regulujących kwestie związane z usuwaniem wyrobów zawierających azbest. Wśród rozporządzeń dwa najważniejsze to rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2004r. w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest (Dz. U. z 2004r. Nr 71, poz. 649) oraz rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 14 października 2005r. w sprawie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy przy zabezpieczaniu i usuwaniu wyrobów zawierających azbest oraz programu szkolenia w zakresie bezpiecznego użytkowania takich wyrobów (Dz. U. z 2005r. Nr 216, poz. 1824).
     Prace polegające na usuwaniu lub zabezpieczaniu wyrobów zawierających azbest mogą być wykonane wyłącznie przez wykonawców posiadających odpowiednie wyposażenie techniczne do wykonywania takich prac, zatrudniających pracowników przeszkolonych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przy usuwaniu i zabezpieczaniu wyrobów z azbestem oraz posiadających stosowne zezwolenia na prowadzenie takich prac.
   Na terenie powiatu sokólskiego stosowne zezwolenia Starosty Sokólskiego posiadają w chwili obecnej 23 przedsiębiorstwa z terenu całej Polski, w tym 3 z terenu powiatu sokólskiego.

 

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Strona główna BIP:
www.bip.gov.pl

Związek Powiatów Polskich
Strona Główna

Jednostki organizacyjne

Wykaz szkół i placówek
Powiatowy Urząd Pracy
Powiatowy Zarząd Dróg
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
Powiatowe służby, inspekcje i straże
Służba zdrowia
"Ziemia Sokólska"
 
 
Mapa serwisu
Archiwum
 

Przetargi

Komunikaty