Powiat

Informacje ogólne
Gospodarka
Ekologia
Historia
Turystyka i agroturystyka
Kultura
Sport i rekreacja

Władze powiatu

Rada Powiatu
Zarząd Powiatu

Starostwo Powiatowe

Lokalizacja
Wydziały Starostwa
Formularze

Gminy Powiatu

Sokółka
Dąbrowa Białostocka
Janów
Korycin
Krynki
Kuźnica
Nowy Dwór
Sidra
Suchowola
Szudziałowo

Historia powiatu sokólskiego

Tereny obecnego powiatu sokólskiego niegdyś zamieszkiwali Jaćwingowie. Nieprzebyte lasy którymi powiat był pokryty, stanowiły ongiś najlepszy i najbardziej odpowiedni teren dla ich osadnictwa. Należeli oni do najodważniejszych ówczesnych ludów Europy- odznaczali się namiętnym przywiązaniem do swego kraju, wiary i zwyczajów, co do pochodzenia, obyczajów, języka i religii, najwięcej zbliżeni byli oni do Litwinów, Żmujdzinów i Prusaków.

Rozbici przez Leszka Czarnego za najście na jego ziemię w bitwie pod Wasilkowem nad Supraślą w 1282r. dzielny szczep Jaćwingów schodzi z widowni dziejowej pozostawiając po sobie unikatowe obiekty takie jak : kopce koło wsi Grodzisk gmina Suchowola, Zamczysk, gmina Korycin jak też i dobrze zachowane cmentarzyska kurhanowe na pograniczu powiatu białostocko-sokólskiego.

W XVw, dobra hospodarskie zaczęto zaludniać osadnikami ze wschodu i Podlasia. Powstały liczne miasta królewskie: Kuźnica 1546r, Sidra 1566r, Krynki 1569r, Sokółka 1609r, oraz Korycin w 1671r. Na przełomie XVI i XVII w. założono miasto Odelsk (obecnie na Białorusi) i Nowy Dwór. Miasta te przeżywały swoją świetność w drugiej połowie XVIIIw dzięki wielkiemu reformatorowi Antoniemu Tyzenhauzowi – podskarbiemu litewskiemu.

Ekonomie królewskie w XVIIw. dzieliły się na klucze, wójtostwa i wsie. W XVIII w. wprowadzono dodatkowo gubernie, które były prowadzone bezpośrednio przez administrację królewską. Według inwentarza z roku 1783 ekonomia grodzieńska liczyła sześć guberni miedzy innymi Jasnowska, Dąbrowską, Sokólską, Kryńską, Kwasowską, Jeziorską.

W skład obecnego powiatu sokólskiego wchodziła całkowicie gubernia Sokólska, prawie cała gubernia Janowska, znaczna część guberni Dąbrowskiej i Kryńskiej oraz wieś Korobczyce z folwarku kiełbasińskiego guberni Kwasowskiej.

W drugiej połowie XVII i na początku XVIIIw, miały miejsce najazdy moskali, świadczą o tym wyryty napis na kamieniu w Bierwisze, gmina Sidra, z napisem: „Moskal Litwę splądrował złamawszy mir wieczny 1655” .

W okresie zaborów powiat należał początkowo do Prus i wcielony został do jej prowincji pod nazwą Prus Nowo Wschodnich(New Ost Preusseu)-departament białostocki.

Po rozbiciu Prus przez Napoleona powiat Sokólski został włączony do imperium rosyjskiego aż do roku 1915, a więc na 108 lat.

Lata 1939-1944 to okres sowiecko – niemieckiej okupacji. Zginęło wówczas wielu Polaków zaangażowanych w ruch oporu, wymordowano sokólskich Żydów, a w głąb Rosji wywieziono prominentów władzy, przedstawicieli inteligencji i działaczy politycznych. Po wyzwoleniu z sowieckiej okupacji rozpoczęto odbudowę ze zniszczeń wojennych.

Obecnie na omawianym obszarze, zachowały się liczne pozostałości historycznie uwarunkowanych stosunków narodowych, religijnych i politycznych. Świadectwem bytności różnych narodów są nazwy miejscowości i obiekty o znaczeniu kulturowym. Wartość historyczną i zabytkową przedstawiają takie obiekty jak kopce, dwory w Suchodolinie, Janowie i Podolinie oraz fundamenty pałacu Potockich w Sidrze.

Zabytkami o dużej wartości architektonicznej są też bożnice żydowskie w Janowie, Suchowoli, Sidrze, Korycinie i Krynkach. O obecności Tatarów w naszym powiecie przypominają nam dwa meczety w Bohonikach i Kruszynianach które skupiają muzułmanów.

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Strona główna BIP:
www.bip.gov.pl

Związek Powiatów Polskich
Strona Główna

Jednostki organizacyjne

Wykaz szkół i placówek
Powiatowy Urząd Pracy
Powiatowy Zarząd Dróg
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
Powiatowe służby, inspekcje i straże
Służba zdrowia
"Ziemia Sokólska"
 
 
Mapa serwisu
Archiwum
 

Przetargi

Komunikaty