Powiat

Informacje ogólne
Gospodarka
Ekologia
Historia
Turystyka i agroturystyka
Kultura
Sport i rekreacja

Władze powiatu

Rada Powiatu
Zarząd Powiatu

Starostwo Powiatowe

Lokalizacja
Wydziały Starostwa
Formularze

Gminy Powiatu

Sokółka
Dąbrowa Białostocka
Janów
Korycin
Krynki
Kuźnica
Nowy Dwór
Sidra
Suchowola
Szudziałowo

Formularze -> Wydział ochrony środowiska, rolnictwa i leśnictwa -> Geologia

Geologia

Wykaz koncesji Starostwa Powiatowego w Sokółce na:
- POSZUKIWANIE I ROZPOZNANIE KOPALIN POSPOLITYCH
- WYDOBYWANIE KOPALIN ZE ZŁÓŻ

Starostwo realizuje zadania z zakresu regulowanego ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. nr 27, poz. 96 ze zmianami ), obejmujące:

  1. Ujęcia wód podziemnych (wykonywanie, likwidacja) - (do wydajności eksploatacyjnej 50 m3/godz., ustalanie wyższych zasobów ujęć znajduje się w gestii Wojewody),
  2. Sprawy związane z wydobywaniem kopalin pospolitych (poszukiwanie, rozpoznawanie, wydobywanie kopalin, eksploatacja nielegalna),

Opłata skarbowa za udzielenie koncesji wynosi 616 zł.

 

UJĘCIA WÓD PODZIEMNYCH

Tryb postępowania:

  1. Wykonanie odpowiedniego projektu prac geologicznych - na zlecenie inwestora Projekt opracowuje hydrogeolog posiadający odpowiednie uprawnienia. Zawartość projektu określa art. 32 ust. 2 ww. ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 19 grudnia 2001r. w sprawie projektów prac geologicznych (Dz. U. nr 153, poz. 1777),
  2. Uzyskanie w Starostwie zatwierdzenia projektu decyzją.

    Projekt przedstawia do zatwierdzenia inwestor.

    Wymagane dokumenty:
    • wniosek o zatwierdzenie projektu prac geologicznych,
    • projekt prac geologicznych - 4 egzemplarze
       
  3. Wykonanie prac (odwiercenie otworu albo likwidacja studni) - na zlecenie inwestora na podstawie zatwierdzonego projektu.

    Wykonawcą może być jedynie podmiot o odpowiednich kwalifikacjach.
    Roboty podlegają przepisom górniczym i nadzorowi Okręgowego Urzędu Górniczego w Lublinie oraz są dozorowane przez hydrogeologa posiadającego odpowiednie uprawnienia.
  4. Sporządzenie dokumentacji przedstawiającej wyniki wykonanych prac (odpowiednio do zakresu prac i ich wyników: dokumentacja hydrogeologiczna ujęcia albo dokumentacja likwidacji otworu, lub w przypadku negatywnych rezultatów dokumentacja wykonywania prac niekończących się udokumentowaniem zasobów wód podziemnych) - na zlecenie inwestora.

    Dokumentację sporządza hydrogeolog posiadający odpowiednie uprawnienia.

    Zawartość dokumentacji hydrogeologicznej określa art. 42 ust. 2 ww. ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 19 grudnia 2001r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać dokumentacje hydrogeologiczne i geologiczno-inżynierskie (Dz.U.Nr.153 poz.1779), a pozostałych ww. dokumentacji rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 13 grudnia 2001r. w sprawie określenia przypadków, w których konieczne jest sporządzenie innej dokumentacji geologicznej (Dz. U. nr 152, poz. 1741).
  5. Przekazanie ww. dokumentacji do Starostwa (dok. hydrogeologiczna - w 4 egz., pozostałe ww. - w 3 egz.)

Opłata za zatwierdzenie projektu prac geologicznych wynosi 10 zł.

Przyjmowanie dokumentacji na podstawie art. 45 Prawo Geologiczne i Górnicze nie podlega opłacie skarbowej.

Starostwo przyjmuje (w formie pisemnej) dokumentację bez zastrzeżeń lub żąda w formie decyzji dokonania niezbędnych korekt.

Posiadanie dokumentacji hydrogeologicznej jest niezbędne w przypadku ubiegania się o pozwolenie wodnoprawne na pobór wód podziemnych (zob. Gospodarka wodna (dokumentację dołącza się do operatu, na podstawie którego wydaje się pozwolenie). Wymagane dokumenty:

  • pismo dotyczące przekazania dokumentacji hydrogeologicznej (lub innej ww.),
  • dokumentacja w odpowiedniej ilości egzemplarzy.

 

SPRAWY ZWIĄZANE Z WYDOBYWANIEM KOPALIN POSPOLITYCH (POSZUKIWANIE, ROZPOZNAWANIE, WYDOBYWANIE KOPALIN, EKSPLOATACJA NIELEGALNA)

Starostwo załatwia sprawy dotyczące kopalin pospolitych, gdy obszar zamierzonej działalności nie przekroczy powierzchni 2 ha, wydobycie kopaliny w roku kalendarzowym nie przekroczy 20 000 m3, a działalność będzie prowadzona bez użycia materiałów wybuchowych. W pozostałych przypadkach organem właściwym jest Wojewoda Podlaski lub Minister Środowiska - w przypadku niektórych innych kopalin.

(Kopalinami pospolitymi występującymi w tutejszym rejonie są: piaski, żwiry, pospółki, surowce ceramiczne (iły , mułki , gliny), torf itp.)

Tryb postępowania:

1. Uzyskanie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża kopaliny

Wniosek o udzielenie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża kopaliny powinien zawierać niezbędne informacje i dokumenty, o których mowa w art. 18 i 19 ustawy Prawo geologiczne i górnicze:

  • określenie prawa wnioskodawcy do terenu (przestrzeni), w którego obrębie projektowana działalność ma być wykonywana,
  • określenie czasu, na jaki koncesja ma być udzielona wraz ze wskazaniem daty rozpoczęcia działalności,
  • określenie środków, jakimi dysponuje podmiot ubiegający się o koncesję w celu zapewnienia prawidłowego wykonywania działalności objętej wnioskiem.

Do wniosku należy dołączyć projekt prac geologicznych, w którym należy przedstawić cel, zakres i harmonogram zamierzonych prac. Projekt taki powinien być opracowany na zlecenie inwestora przez geologa posiadającego odpowiednie uprawnienia.

Przed wydaniem decyzji koncesyjnej Starostwo zasięga opinii właściwego wójta lub burmistrza (a także opiniuje lub uzgadnia wydanie decyzji z innymi organami - jeśli obowiązek taki wynika z odrębnych przepisów).

Koncesja uprawnia do realizacji prac poszukiwawczych i rozpoznawczych w określonym w niej zakresie. Wykonawcą może być jedynie podmiot o odpowiednich kwalifikacjach. Podlegają one dozorowi geologa posiadającego uprawnienia. Prace te są wykonywane na zlecenie inwestora.

Roboty podlegają przepisom górniczym i są nadzorowane przez Okręgowy Urząd Górniczy w Lublinie.

Prace te kończą się sporządzeniem dokumentacji geologicznej złoża kopaliny, którą należy przekazać w 4. egz. do Starostwa (jeśli wyniki prac nie pozwalają na udokumentowanie zasobów złoża sporządza się dokumentację wykonywania prac niekończących się udokumentowaniem zasobów złoża kopaliny).

Przekazanie dokumentacji nie podlega opłacie skarbowej.

Dokumentację sporządza geolog posiadający odpowiednie uprawnienia.

Zawartość dokumentacji geologicznej określa art. 41 ust. 2 i 3 ww. ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 19 grudnia 2001r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać dokumentacje geologiczne złóż kopalin (Dz.U.Nr.153 poz.1778), a w przypadku dokumentacji dotyczącej negatywnych rezultatów prac - rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 13 grudnia 2001r. w sprawie określenia przypadków, w których konieczne jest sporządzenie innej dokumentacji geologicznej (Dz. U. nr 152, poz. 1741).

Starostwo przyjmuje (w formie pisemnej) dokumentację bez zastrzeżeń lub żąda w formie decyzji dokonania niezbędnych korekt.

Posiadanie dokumentacji geologicznej (lub posiadanie prawa dysponowania dokumentacją sporządzoną przez inny podmiot) jest niezbędne w przypadku ubiegania się o koncesję na wydobywanie kopalin.

2. Uzyskanie koncesji na wydobywanie kopaliny ze złoża

Wniosek o udzielenie koncesji na wydobywanie kopaliny powinien zawierać niezbędne informacje i dokumenty, o których mowa w art. 18 i 20 przywołanej ustawy tj. powinien określać:

  1. prawo wnioskodawcy do terenu (przestrzeni), w którego obrębie projektowana działalność ma być wykonywana lub prawa, o ustanowienie którego ubiega się wnioskodawca,
  2. czas, na jaki koncesja ma być udzielona wraz ze wskazaniem daty rozpoczęcia działalności,
  3. środki, jakimi dysponuje podmiot ubiegający się o koncesję w celu zapewnienia prawidłowego wykonywania działalności objętej wnioskiem,
  4. złoże kopaliny ( lub jego część ), która ma być przedmiotem wydobycia,
  5. wielkość i sposób zamierzonego wydobycia kopaliny (z określeniem zasobów złoża kopaliny możliwych do wykorzystania),
  6. stopień zamierzonego wykorzystania zasobów złoża, w tym kopalin towarzyszących i współwystępujących, jak również środki umożliwiające osiągnięcie tego celu,
  7. projektowane położenie obszaru górniczego i terenu górniczego oraz ich granice.

Należy również podać numer w rejestrze przedsiębiorców oraz numer identyfikacyjny REGON, okazując jednocześnie odpowiednie zaświadczenia.

Ponadto do wniosku tego należy dołączyć:

  • dowód posiadania dokumentacji geologicznej lub posiadanie prawa dysponowania dokumentacją sporządzoną przez inny podmiot w celu ubiegania się o koncesję (organ koncesyjny może zażądać przedłożenia dokumentacji geologicznej),
  • dowód posiadania prawa do nieruchomości gruntowej, w której granicach ma być wydobywana kopalina (lub dowód przyrzeczenia ustanowienia takiego prawa).

Wydanie decyzji koncesyjnej wymaga uzgodnienia z właściwym wójtem lub burmistrzem (w szczególności dotyczy to możliwości dokonania odpowiednich zmian w planie zagospodarowania przestrzennego gminy) oraz z Wojewodą Podlaskim, Dyrektorem Okręgowego Urzędu Górniczego w Lublinie i Prezesem Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach (a jeśli wymagają tego odrębne przepisy - także uzyskania opinii lub uzgodnienia z innymi organami).

Posiadanie koncesji upoważnia do wydobywanie kopaliny z danego złoża na zasadach i warunkach określonych w decyzji koncesyjnej (m. in. istnieje obowiązek uiszczania opłaty eksploatacyjnej, utworzenia funduszu likwidacji zakładu górniczego itd.)

Prowadzenie tej działalności wymaga ponadto spełnienia szeregu innych warunków wynikających z przepisów Działu III ustawy Prawo geologiczne i górnicze, dotyczących ruchu zakładu górniczego (m. in. prowadzenia eksploatacji w sposób zgodny z tymi przepisami , zatrudnienia osób o odpowiednich kwalifikacjach, w tym kierownika ruchu zakładu górniczego oraz zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego, ochrony środowiska wraz z obiektami budowlanymi, zapobiegania szkodom i ich naprawiania, posiadania i uzupełniania dokumentacji mierniczo-geologicznej, prowadzenia ewidencji zasobów itp.)

W tym zakresie działalność wydobywcza podlega nadzorowi i kontroli Okręgowego Urzędu Górniczego w Lublinie.

3. Nielegalna eksploatacja kopalin

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. nr 27, poz. 96 ze zmianami) wydobywanie kopalin (torfu, piasku, żwiru, pospółki, gliny, iłu, mułku itd.) może być prowadzone wyłącznie po uprzednim uzyskaniu koncesji, a wydobywanie kopaliny bez wymaganej koncesji podlega karze, która orzekana jest na zasadach i w trybie określonym w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia (art. 127 ww. ustawy).

Ponadto w razie wydobywania kopalin bez wymaganej prawem koncesji (lub wbrew warunkom określonym w koncesji) osobie prowadzącej tę działalność właściwy organ ustala opłatę eksploatacyjną wynoszącą osiemdziesięciokrotność stawki opłaty eksploatacyjnej dla danego rodzaju kopaliny pomnożonej przez ilość wydobytej kopaliny. Wymierzanie opłat eksploatacyjnych za wydobywanie kopalin bez posiadania koncesji znajduje się w zakresie działania Starostwa.

 

BADANIA GEOLOGICZNO-INŻYNIERSKIE:

Starostwo wydaje decyzje zatwierdzające projekty badań geologiczno-inżynierskich i przyjmuje dokumentacje geologiczno-inżynierskie oraz prowadzi działalność w zakresie nadzoru i kontroli nad wykonywaniem tych prac w trybie analogiczny jak w przypadku ujęć wód podziemnych, z wyłączeniem:

  • badań geologiczno-inżynierskich do projektowania i wykonywania inwestycji liniowych o zasięgu ponadwojewódzkim, obiektów budownictwa wodnego o wysokości piętrzenia przekraczającej 5 m oraz obiektów energetycznych o mocy przekraczającej 100 MW,
  • badań geologiczno-inżynierskich na potrzeby planów zagospodarowania przestrzennego województwa,
  • badań geologiczno-inżynierskich do projektowania i wykonywania inwestycji liniowych o zasięgu ponadpowiatowym.

Kwestie dotyczące badań geologiczno-inżynierskich regulują przepisy przywołane w części dotyczącej ujęć wód podziemnych, oraz art. 43 ustawy Prawo geologiczne i górnicze, dotyczący dokumentacji geologiczno-inżynierskiej.

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Strona główna BIP:
www.bip.gov.pl

Związek Powiatów Polskich
Strona główna

Jednostki organizacyjne

Wykaz szkół i placówek
Powiatowy Urząd Pracy
Powiatowy Zarząd Dróg
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
Powiatowe służby, inspekcje i straże
Służba zdrowia
"Ziemia Sokólska"
 
 
Mapa serwisu
Archiwum
 

Przetargi

Komunikaty