Powiat

Informacje ogólne
Gospodarka
Ekologia
Historia
Turystyka i agroturystyka
Kultura
Sport i rekreacja

Władze powiatu

Rada Powiatu
Zarząd Powiatu

Starostwo Powiatowe

Lokalizacja
Wydziały Starostwa
Formularze

Gminy Powiatu

Sokółka
Dąbrowa Białostocka
Janów
Korycin
Krynki
Kuźnica
Nowy Dwór
Sidra
Suchowola
Szudziałowo

Turystyka i agroturystyka -> Szlaki

SZLAK RĘKODZIEŁA LUDOWEGO

Tkactwo dwuosnowowe stanowi jedną z najciekawszych dziedzin sztuki ludowej. Do tej pory na Podlasiu są osoby, które zajmują się wyrobem takich tkanin. W okolicach Janowa tego typu wyroby wśród tkaczek wiejskich upowszechniły się w II połowie XIX wieku, prawdopodobnie za pośrednictwem tkaczy z sąsiednich Mazur. Tkanina dwuosnowowa znana jest także w regionach Ameryki Środkowej i niektórych częściach Europy. W Polsce występuje głównie na Białostocczyźnie.

Pracownie tkactwa dwuosnowowego:

Teresa Pryzmont, Wasilówka 19, gmina Janów, tel. + 48 (85) 721-63-64
Alicja Kochanowska, Janów, ul. Nadrzeczna 3, tel. + 48 (85) 721-60-36
Filomena Krupowicz, Janów, ul. Sokólska 50, tel. + 48 (85) 721-61-28
Ludgarda Sieńko, Janów, ul. Sokólska 8, tel. + 48 (85) 721-61-74
Helena Malewicka, Nowokolno, gmina Janów, tel. +48 ( 85) 721-60-62

Tradycyjna rzeźba posiadała charakter sakralny. Rzeźbiono w drewnie lipy, osiki, topoli, rzadziej dębu. Wzorce ikonograficzne i kompozycyjne czerpano ze sztuki kościelnej, mocno je upraszczając. Najbardziej popularne tematy rzeźbiarskie to- Ukrzyżowanie, Chrystus z otwartym sercem, Madonny i adorujące anioły. Rzadko podejmowano takie tematy jak postać Chrystusa Frasobliwego, św. Jana Napomucena i św. Floriana.

Pracownia rzeźbiarska:
Piotr Szałkowski, Sokółka, ul. Mickiewicza 22, tel. +48 (85) 711-53-32

    
 

GMINA DĄBROWA BIAŁOSTOCKA

  • Szlak sanktuaryjny – Jaczno, Różanystok, Dąbrowa Białostocka, Kamienna Stara, Krasnybór.
  • Szlak naturalistyczny – Dąbrowa Białostocka, Nierośno, Reszkowce.
  • Szlak do źródeł Biebrzy – Dąbrowa Białostocka, Różanystok, Grzebienie, Nowy Dwór.
  • Szlak z bunkrami – Kamienna Stara, Kamienna Nowa, Trzyrzeczki, Małowista.
  • Szlak Biebrzański – Dąbrowa Białostocka, Ostrowie, Kolonia Kropiwno, Rogożynek.
  • Szlaki wodne (Biebrzą i Sidrą)
    • Siderka, Grzebienie, Jaczno, Wielki Staw, Rogożynek, Lipsk, Kamienna Nowa.
    • Mościcha, Szostaki, Grzebienie, Jaczno.

 

GMINA SUCHOWOLA

  • Zielony szlak pieszy „Kumiałka –Biebrza” – rozpoczynający się w Janowie, biegnący do Korycina wzdłuż rzeki Kumiałka i do Suchowoli przez sosnowe lasy i łąki nad rzeką Brzozówką.
  • Trasa rowerowa „Korycin – Suchowola” – oprócz drewnianych krzyży przydrożnych i kapliczek, dodatkową atrakcją są urokliwe tereny otuliny Biebrzańskiego Parku Narodowego.
  • Szlak pieszy – biegnący przez północny i środkowy basen Biebrzańskiego Parku Narodowego, na trasie którego możemy zauważyć bunkry czasów II wojny światowej, otwarte tereny bagienne doliny Biebrzy oraz liczne obiekty starej architektury drewnianej.

GMINA JANÓW

  • „Szlak rękodzieła ludowego” – turyści przemierzający tę trasę mogą obejrzeć pracownie tkackie w Janowie, Wasilówce i Nowokolnem, a także izbę tkactwa w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Turystyki w Janowie.
  • Trasa rowerowa – prowadzi wzdłuż korytarza rzeki Kumiałki wokół Janowa do Jasionowej Doliny. Na szlaku oprócz urokliwych krajobrazów, ciekawych i rzadkich okazów flory i fauny (żeremia bobrowe) można obejrzeć inne atrakcje np.: młyn wodny w Sitawce, czy kurhany we wsi Jasionowa Dolina, pochodzące prawdopodobnie z IV-VI wieku, z okresu osadnictwa na tych ziemiach Jaćwingów.

GMINA KORYCIN

  • Szlak pieszy- zaczyna się w Janowie i do Korycina biegnie wzdłuż rzeki Kumiałka. Po drodze można zobaczyć ciekawe wczesnośredniowieczne grodziska oraz młyny wodne.
  • Trasa rowerowa – „Korycin-Suchowola”- trasa prowadzi przez sosnowe lasy oraz łąki nad rzeką Brzozówką, stanowiącą skraj Biebrzańskiego Parku Narodowego.

GMINA KRYNKI

  • Trasa „Nietupa” – trasa ta liczy ok. 7 km. i biegnie w dolinie rzeki Nietupa. Dolinę porasta roślinność terenów bagiennych i wilgotnych. Walory te powodują, że znalazły tutaj dogodne warunki siedliskowe i pokarmowe bobry oraz wiele gatunków rzadkich ptaków. Trasę uatrakcyjniają dorodne drzewa, stanowiące pomniki przyrody, oraz zabytkowa aleja lipowa. Trasa bierze swój początek w miejscowości Górka, dalej w kierunku Ciumicze a kończy w Sannikach.
  • Trasa „Wierszalin” – liczy ok. 12 km. Bierze ona swój początek w miejscowości Nowa Świdziałówka, dalej w kierunku Borsukowizny i zwartego lasu Puszczy Knyszyńskiej przez miejscowość Podlipki i Grzybowszczyzna Stara a kończy w Góranach. Usytuowano na niej 9 punktów przystankowych przez które prowadzą nas znakomite szlaki turystyczne zielony i niebieski. Na trasie napotkamy liczne drewniane krzyże i kapliczki, przepiękny drzewostan Puszczy Knyszyńskiej oraz zapoznamy się z historią kolejki wąskotorowej z okresu I wojny światowej.
  • Trasa „Kruszyniany” – trasa ta zaczyna i kończy się w Krynkach. Biegnie ona przez miejscowości Białogorce, Kruszyniany, Rudaki, Łosiniany, Ozierany Wielkie i Małe i Łapicze. Na szlaku oprócz urokliwych krajobrazów tego terenu, obejrzeć można inne atrakcje np. młyn wodny na rzece Nietupie oraz dwory w miejscowości Górka i Rudaki. Na szczególną uwagę zasługuje powstała w pierwszej połowie XVI wieku wieś Kruszyniany, której najokazalszą budowlą jest drewniany meczet z okresu XVIII i XIX w. Otoczony kamiennym murem, wśród wiekowych drzew, skupia wyznawców islamu z wieku regionów. Około 300 metrów na wschód od meczetu na niewielkim pagórku znajduje się Kruszyniański mizar, gdzie najstarszy odnaleziony nagrobek pochodził z końca XVII wieku.

GMINA NOWY DWÓR

Trasa rowerowa- biegnąca wzdłuż rzeki Biebrza: Goniądz, Nowy Dwór, Lipsk
 

Biuletyn Informacji Publicznej

Strona główna BIP:
www.bip.gov.pl

Związek Powiatów Polskich
Strona Główna

Jednostki organizacyjne

Wykaz szkół i placówek
Powiatowy Urząd Pracy
Powiatowy Zarząd Dróg
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
Powiatowe służby, inspekcje i straże
Służba zdrowia
"Ziemia Sokólska"
 
 
Mapa serwisu
Archiwum
 

Przetargi

Komunikaty